Digital Workflow in Implant Dentistry: Current Status and Future Trends

Νέο Webinar | Ημερομηνία Διεξαγωγής: 10 Απριλίου 2020 | Γλώσσα: Αγγλικά | Διάρκεια: 1 Ώρα και 30 λεπτά | Ομιλητής: Dr. Panos Papaspyridakos

Νέο Webinar

Θέμα: Digital Workflow in Implant Dentistry: Current Status and Future Trends
Ημερομηνία Διεξαγωγής: Παρασκευή 10 Απριλίου 2020 | 20:00 – 21:30 Ώρα Ελλάδος
Γλώσσα: Αγγλικά
Ομιλητές: Dr. Panos Papaspyridakos
Διοργάνωση: ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ
Σεμινάριο Εξ’Αποστάσεως Εκπαίδευσης / 10-04-2020 / Μ.Ε.Ε.Ο. 1,5 Μόρια

Δωρεάν Εγγραφή

ΠΕΡΙΛΗΨΗ
Digital technology is gaining increased popularity in all aspects of Implant Dentistry. The applications include imaging, digital planning, template-guided implant placement, digital impressions with intraoral scanners and CAD/CAM prostheses. Digital planning software for treatment planning, digital impressions and 3-D printers are currently integrated with CAD/CAM technology for efficient treatment workflow.

This presentation will address the current scientific status and the clinical applications of digital technology in implant dentistry as well the benefits and limitations.

Lecture Objectives:
At the conclusion of this session, attendees should be able to:
1. Describe the various applications of digital technology in implant prosthodontics
2. Discuss the scientific evidence for the applications of digital technology in implant dentistry
3. Illustrate through clinical cases how digitally-planned, guided implant placement and digital impressions combined with CAD/CAM prostheses are integrated into an efficient digital workflow for fixed implant rehabilitation
4. Understand benefits and limitations of digital technology in clinical practice

*Σύμφωνα με τα δεδομένα της Ελληνικής Οδοντιατρικής Ομοσπονδίας έχει θεσμοθετηθεί η μοριοδότηση και όλες οι εκδηλώσεις της Ελληνικής Προσθετικής Εταιρείας μοριοδοτούνται από την Ελληνική Οδοντιατρική Ομοσπονδία.
( Εάν επιθυμείτε Μοριοδότηση από την Ελληνική Οδοντιατρική Ομοσπονδία παρακαλώ συμπληρώστε όλα τα επιπλέον στοιχεία κατά την εγγραφή σας στο webinar.)

Dr. Panos Papaspyridakos
DDS ,MSc ,PhD

Dr. Panos Papaspyridakos is a Prosthodontist and his clinical expertise covers all aspects of Implant, Esthetic and Reconstructive Dentistry. He received both his Certificate of Specialty in Prosthodontics and M.S. degree with honorary distinction from Columbia University College of Dental Medicine. Subsequently, he received his Certificate of Fellowship in Implant Dentistry from Harvard School of Dental Medicine. He also holds a D.D.S. degree from the University of Detroit Mercy School of Dentistry and a Ph.D. degree from the National University of Athens School of Dentistry. Currently, he serves as an Assistant Professor of Postgraduate Prosthodontics at Tufts University School of Dental Medicine and a visiting Assistant Professor of Prosthodontics at the University of Rochester Eastman Institute for Oral Health, and he maintains a part-time private practice limited to Prosthodontics and Implant Dentistry in Boston, MA. Dr. Papaspyridakos has published more than 100 articles and abstracts in international, peer-reviewed journals and has authored book chapters in 5 Implant Dentistry textbooks, while he serves as reviewer for several dental journals. His innovative clinical implant research has received international acclaim with educational awards and is well cited with more than 2,000 citations. He is a fellow of the International Team of Implantology (ITI) and the Greater New York Academy of Prosthodontics (GNYAP) and he lectures extensively on dental implants and esthetics in national and international dental meetings.

Δωρεάν Εγγραφή

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗΣ: Η Ελληνική Προσθετική Εταιρεία αποστέλλει τα στοιχεία που συμπληρώσατε κατά την εγγραφή σας στο webinar, στην Ελληνική Οδοντιατρική Ομοσπονδία και αυτόματα πιστώνονται οι διδακτικές ώρες στην προσωπική σας ηλεκτρονική μερίδα, του οδοντιατρικού συλλόγου που ανήκετε. Η μοριοδότηση υφίσταται μόνο εάν έχετε παρακολουθήσει τουλάχιστον το 80% του webinar.

Έναρξη ΜΑΙΟΣ 2020

Έναρξη ΑΠΡΙΛΙΟΣ 2020