Ομιλητής

School of Dental Medicine
University of Bern
Bern, Switzerland

Giovanni E. Salvi received his license in dental medicine in 1988 from the medical faculty of the University of Bern, Switzerland. In 1990 he received his „Dr. med. dent“ degree. Between 1992 and 1994 he was a graduate student in the Department of Periodontology and Fixed Prosthodontics at the University of Bern, Switzerland. From 1994 to 1997 he was a postdoctoral research associate at the University of North Carolina at Chapel Hill, NC, USA. In 1998 he became a board certified periodontist. He has been since 1999 a fellow of the International Team of Implantology (ITI). In 2005 he was appointed teacher of the year in the School of Dental Medicine, Bern, Switzerland. Since 2003 he is a member of the editorial board of Journal of Clinical Periodontology and Clinical Oral Implants Research. In 2006 he was appointed Associate Editor of Clinical Oral Implants Research. In 2010 he was promoted to associate professor. In 2012 he was awarded the honorary membership of the German Society of Periodontology (DGP).
He is currently the vice chairman and graduate program director in the department of periodontology at the University of Bern, Switzerland.

Θέματα Σχετικά με τον ομιλητή

Ιουνίου

13:00 Ώρα Ελλάδος

Ολοκληρώθηκε

Ιουνίου

Ολοκληρώθηκε

Μοιραστείτε το

Σκοπός αυτής της ιστοσελίδας είναι να γίνει ένα ενδιαφέρον γνωστικό εργαλείο για τον σύγχρονο οδοντίατρο, πραγματοποιώντας νέα διαδραστικά live σεμινάρια και αναδεικνύοντας ενδιαφέροντα οδοντιατρικά βίντεο, εύκολα και γρήγορα προσβάσιμα από τον συνάδελφο.
Μείνετε Ενημερωμενοι
Το Ινστιτούτο Μέριμνα υπόκειται στους όρους και στις σχετικές διατάξεις της ελληνικής νομοθεσίας όπως αυτές διαμορφώθηκαν από τον νέο κανονισμό EU General Data Protection Regulation 2018 (GDPR)

Copyright © 2021 Ινστιτούτο Μέριμνα Κε.Δι.Βι.Μ.1. Με την επιφύλαξη παντός νόμιμου δικαιώματος.
Η χρήση του ιστότοπου σε όλα τα επίπεδα χρήσης πραγματοποιείται δωρεάν και διέπεται από την Πολιτική Απορρήτου και τους Όρους και τις Προϋποθέσεις νόμιμης χρήσης.

Σημείωση ασφάλειας *: Η συμμέτοχή και παρακολούθηση των webinars παρέχονται χωρίς χρέωση. Kατά συνέπεια δεν θα σας ζητηθεί ποτέ από τον συγκεκριμένο ιστότοπο προσωπικές πληροφορίες τραπεζικού λογαριασμού.